جراحی زیبایی پلک یا بلفاروپلاستی
20 اکتبر, 2019
نکاتی در رابطه با پوست
23 اکتبر, 2019

لیزرچیست؟

لیزر LASER مخفف(light amplification by stimulated emission of radiation ) است. در واقع به معنی نور متمرکز هدایت شده و تشدید شده می باشد.

درنتیجه لیزر از جنس نور است و از زمانی که تئوری فیزیک کوآنتوم شکل گرفت علم لیزر هویت پیدا کرد و باعث این تحول در علوم پزشکی شد.

ویژگی های لیزر

چون لیزر از جنس نور است درنتیجه:

·        دارای تمام ویژگی های نور می باشد.

·        طول موج دارد و هر طول موج آن جذب یک هدف می شود.

·        از فوتون تشکیل شده بنابراین حاوی بسته های انرژی است. این انرژی که در محل آزاد می کند سر منشع تغییراتی است که ما  انتظار داریم.

·        با اشعه رادیو اکتیو متفاوت است پس عوارض امواج الکترومغناطیس را ندارد.

 

انواع لیزر

لیزر چون طول موج دارد هر طول موج آن یک اثری دارد و بر اساس آن طول موج، لیزرهای مختلف با کاربرد های مختلف درست شدند.

معمولا لیزر ها را به دو صورت پرتوان و کم توان تولید می کنند.

لیزر های کم توان لیزرهایی با قدرت پایین هستند. در بافت گرمای خفیفی ایجاد می کنند و بیشتر برای درمان غیر تهاجمی استفاده می شود، مثل بیماری های پسوریازیس، درد های مفصلی و بیماری برص (ویتیلیگو).

ولی بیشترین نوعی که در رشته پوست و مو به کار می رود لیزر های پرتوان هستند که انرژی بالا دارند. بنابراین جزو لیزرهای تهاجمی محسوب می شوند.

 

انواع لیزر و کاربرد آن

·        بعضی لیزر ها لیرز های جوان سازی می باشند که باعث می شود پوست جوان تر به نظر بیاد.

·        بعضی لیزر ها برای ضایعات پیگ مانت استفاده می شود. یعنی برای لکه های پوست، خال های پوستی و تغیییرات رنگ دانه ای پوست مورد استفاده قرار می گیرند.

·        لیزرهای مخصوص رنگ دانه ها بیشتر لیزر هایی مانند لیزر کیوسوییچ یا لیزر ان دی یگ هستند که برای ضایعات رنگدانه ای خال های مختلف می توان استفاده کرد.

·        بعضی از لیزرها لیزرهای ابلیتیو ablative هستند. این لیزرها بافت را تخریب کرده، سپس بافت را بر می دارند.

·        بعضی لیزر ها نیز برای از بین بردن موهای زائد استفاده می شود. که اصطلاحا به آن لیزر هیریمووال می گویند.

 

لیزرهای ابلیتیو

لیزر های ابلیتیو لیزرهایی هستند که مثل لیزر co2 فرکشنال می توانند بافت های سطحی پوست را برداشت کنند. لیزرهای ابلیتیو در صورت انتخاب درست بیمار نتایج خوبی به همراه دارد.

بیشترین کاربرد را لیزر های co2 دارند که می توانیم ضایعات سطحی بدون اسکار به جا گذاشتن برداشت کنیم می توانیم برای رفع اسکار آکنه، رفع چین و چروک، برداشت لکه های پوستی استفاده کنیم.

لیزر co2 و IPL برای جوانسازی پوست نیز استفاده می شود.

 

لیزر موهای زائد (هیریمووال)

لیزر هیریمووال لیزر هایی هستند که طول موجشان به نحوی است که رنگدانه سیاه مو را هدف قرار می دهند و انرژی لیزر باعث سوختن و تخریب آن می شود و به این ترتیب مو از بین می رود.

بنابراین هرچه مو سیاه تر باشد و پوست سفید تر باشد نتیجه لیزر بهتر خواهد بود و بلعکس هرچه پوست تیره تر باشد و موها سفید تر یا کرکی باشند لیرز نتیجه ضعیف تری دارد.

لیزر های مختلفی مثل لیزر الکساندرایت، لیزر دایود و IPL وجود دارد که برای از بین بردن موهای زائد استفاده می شود. با این تفاوت که بین این لیزرها، لیزر الکساندرایت نتیجه بهتری دارد.

مثل همه دستگاه ها انتخاب انرژی مناسب و متناسب با رنگ پوست و استفاده و تکنیک درست لیزر خیلی کمک کننده است تا عوارض جدی به جا نگذارد.

 

طول درمان لیزر موی زائد

لیزر های موی زائد معمولا بین 4 تا 6 جلسه با فاصله 4 تا 6 هفته برای از بین بردن موهای زائد لازم دارد و بعد از یک دوره 4 تا 6 هفته موی آن ناحیه با کمک لیزر از بین می روند.

اگر فرد مشکل هورمونی نداشته باشد تا سال ها ممکن است نیاز به لیزر مجدد نداشته باشد. اما اگر مشکل هورمونی داشته باشد ممکن است هر چند وقت یکبار نیاز باشد به عنوان درمان نگهدارنده از لیزر استفاده کند.

 

عوارض لیزر

مهم ترین عارضه لیزر به همراه استفاده نامناسب از دستگاه است. به این منظور که اگر انرژی به درستی انتخاب نشود و رنگ متناسب با رنگ پوست نباشد باعث سوختگی می شود. این به دلیل خطای فرد انجام دهنده می باشد که انرژی متناسب با آن را انتخاب نکرده است.

از عوارض مهم دیگر لیزر، علاوه بر استفاده ی غیرتخصصی فرد انجام دهنده، رعایت نکردن مراقبت های بعد از لیزر و انتخاب نادرست بیمار می باشد.

اگر فرد انجام دهنده تخصص لازم و علم لازم را داشته باشد، لیزر یکی از کم عارضه ترین روش های درمان پزشکی هست.

 

 


Fatal error: Uncaught wfWAFStorageFileException: Unable to verify temporary file contents for atomic writing. in /home3/amiricli/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php:52 Stack trace: #0 /home3/amiricli/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php(659): wfWAFStorageFile::atomicFilePutContents('/home/amiricli/...', '<?php exit('Acc...') #1 [internal function]: wfWAFStorageFile->saveConfig('livewaf') #2 {main} thrown in /home3/amiricli/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 52