لکه های پوستی و علل تغییر رنگ پوست
27 اکتبر, 2019
خال های پوستی و نکات مهم
29 اکتبر, 2019
نمایش همه

لک های پوستی و علل آن

علل لک های پوستی

لک های پوستی به خصوص نوع پر رنگ آن، هم تنوعشان و هم علل ایجاد کننده آنها زیاد است.

از علل لک های پوستی میتوان به علل مادرزادی و ژنتیک اشاره کرد که معمولا از بدو تولد یا سنین نوجوانی خود را نشان می دهد.

همچنین یکسری علل اکتسابی دارد که باعث ایجاد لک های پوستی می شود و طیف بیشتری را تشکیل می دهند.

لک های مادرزادی

از علل مادرزادی لک های پوستی، می توان به خال های مادرزادی ملانوسیتیک اشاره کرد. بعضی از نوزادان که به دنیا می آیند، در برخی نواحی در سطح پوستشان قسمت های پر رنگی دیده می شود که در واقع این ها خال های مادرزادی ملانوسیتیک هستند که با افزایش سن مقداری پررنگ تر می شوند.

برخی از همین خال های مادرزادی در سنین نوجوانی خود را نشان می دهند. این خال ها به صورت یک لکه در ناحیه مشخص، بخشی از پوست را درگیر می کند و موهای ضخیمی بر روی این لکه ها می توانند رشد کنند. معمولا به درمان خاصی نیاز ندارند و به کمک لیزر می توان این لکه ها را تا حدودی برطرف کرد.

لک های ژنتیکی

بعضی از لکه ها که به صورت مادرزادی هستند، می توانند نشانه ای از بیماری های داخلی باشند،
مانند لکه های شیر قهوه ( Café au lait ) که میتواند با یک بیماری ژنتیکی همراه باشد.

در مواردی که ما سایر علائم را ببینیم، به صورت لکه های 5-3 میلی متری، گاهی 2-1 سانتی متر هم ممکنه به صورت پراکنده ایجاد شود.

این همان شیرقهوه است که از سطح پوست تیره تر می باشد، ولی همین لکه ها را می توان به صورت طبیعی و بدون ارتباط با بیماری داخلی در بدن بعضی افراد ببینیم که این لکه ها به درمان خاصی نیاز ندارند.

لک های اکتسابی

مهم ترین قسمت لکه های پوستی، لکه های اکتسابی هستند.

اینها لکه هایی هستند که در گذر زمان در پوست شکل می گیرند و بیشتر عوامل محیطی در آنها نقش دارد و عمدتا هم از سنین میانسالی به بالا ایجاد می شوند.

این لکه های اکتسابی طیف متنوعی دارند.

اگر بتوانیم عوامل محیطی تاثیر گذار بر این لکه ها را، به خصوص در افرادی که پوستشان استعداد این لکه ها را دارد دور کنیم، قطعا می توانیم در سنین بالاتر پوست هایی با کمترین لکه یا بدون لکه را داشته باشیم.

 

سوالات متداول که ممکن است برای شما نیز پیش بیاید:

مراجعه کننده اول

خانمی پرسیده اند، لکه های پوستی در چه زمانی نشان دهنده بیماری های داخلی است و آیا می تواند نشانگر بیماری های خطرناک باشد به علاوه تفاوت شان با لکه های معمولی چیست و به چه پیگیری هایی نیاز دارد؟

پاسخ جناب دکتر

یکی از علل لک های پوستی می تواند بیماری های داخلی باشد، یعنی در واقع بیماری های داخلی می توانند لکه های پوستی ایجاد کنند.

مراجعه کننده دوم

خانمی گفته اند در فصل پائیز هنگامی که در فضای باز قرار می گیرند، بدنشان دچار خارش خیلی شدیدی می شود به علاوه گاهی خود به خود جوش می زند و هنگامی خارش لکه های قهوه ای ایجاد می شود و از بین رفتن لک ها تا مدت ها به طول می انجامد.

پاسخ جناب دکتر

در واقع پائیز فصلی است که پوست خشک می شود و معمولا پوست های خشک دچار خارش می شوند.

قانون پوست این است که جایی که دائم تحت سایش قرار گیرد یا خارش های مزمن داشته باشد، حتما در آن ناحیه پوست تیره خواهد شد.

هنگامی که پوست ها سبزه ملتهب می شوند، درست جای التهاب لکه ایجاد می شود.

برای مثال لکه ناشی از جوش و لکه به جا مانده در اثر یک خراش شدید بر روی سطح پوست به مرور از بین می رود و این لکه ها جای نگرانی ندارند.

بیشتر باید از عواملی مانند آفتاب که باعث تشدید این امر می شود جلوگیری کنید.

مراجعه کننده سوم

خانمی گفته اند که یک سال پیش لکه های قهوه ای رنگی روی پوست دست و پای ایشان ظاهر شده و پس از آزمایش به ایشان اطلاع داده اند که این لکه ها در اثر حساسیت دارویی است و به ایشان کورتون تزریق کردند. به علاوه با توجه به استفاده از پماد هنوز این لکه ها باقی اند.

پاسخ جناب دکتر

لکه های پزشکی، یا سطحی هستند یا عمقی. لکه های سطحی به کمک دارو خیلی راحت برداشته می شوند. ولی لکه هایی عمیق که مواد رنگی در لایه های عمقی پوست نفوذ کرده و تا سلول های انتهایی رفته اند، این ها معمولا در قسمت تحتانی پوست وجود دارند و خیلی دیر جواب می دهند.

بیشترین تاثیری که در درمان این ها وجود دارد، راهکارش این است که ما از عاملی که باعث ایجاد لکه می شود جلوگیری کنیم و درمان را به موقع انجام دهیم.

گاها ممکن است لیزر کمک کند ولی نه در همه موارد بنابراین باید در درمان این افراد که لکه ها عمیق دارند احتیاط به خرج بدیم ولی معمولا با گذر زمان خیلی بهتر خواهند شد.


Fatal error: Uncaught wfWAFStorageFileException: Unable to verify temporary file contents for atomic writing. in /home3/amiricli/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php:52 Stack trace: #0 /home3/amiricli/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php(659): wfWAFStorageFile::atomicFilePutContents('/home/amiricli/...', '<?php exit('Acc...') #1 [internal function]: wfWAFStorageFile->saveConfig('livewaf') #2 {main} thrown in /home3/amiricli/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 52