لیزر موهای زائد
27 اکتبر, 2019
لک های پوستی و علل آن
28 اکتبر, 2019
نمایش همه

لکه های پوستی و علل تغییر رنگ پوست

لکه های پوستی به دو دسته تقسیم می شوند. یک دسته از آنها کمرنگ هستند، که در واقع بیماری باعث کمرنگ شدن پوست می شود.

دسته دیگری لکه های پررنگ هستند، که طیف خیلی وسیعی از بیماری های پوستی می باشند و علل مختلفی دارد.

در این مطلب به بررسی یکی از باور های مردم در رابطه با لکه های پررنگ در ناحیه دست، صورت و حتی در قسمت های مختلف بدن که فکر میکنند این لکه ها ناشی از مشکلات کبدی هستند، می پردازیم.

رنگ مختلف پوست افراد به چه دلیلی است؟

در واقع بعضی افراد دارای پوستی سفید و روشن و نقطه مقابل آنها افرادی با پوست تیره و سیاه رنگ می باشند.

اگر با میکروسکوب طیف این رنگ پوست را از سفید تا سیاه مشاهده کنیم تنها تفاوت این انواع از پوست در میزان رنگدانه آنها است.

یعنی تعداد سلول هایی که در پوست رنگدانه می سازند، در پوست سفید و سیاه به یک اندازه می باشد؛ مثلا به ازای هر 36 سلول در لایه سطحی پوست یک سلول رنگدانه ساز به نام ملانوسیت وجود دارد که رنگ پوست ما را تولید می کند.

این رنگ نقش محافظ در برابر خورشید را دارد، یعنی رنگ پوست ما عامل محافظت در برابر اشعه خورشید است، بنابراین هرچه پوست پر رنگ تر باشد، در واقع این حفاظت بیشتر است.

پس تنها تفاوت در افراد سیاه پوست و افراد سفید پوست، تفاوت در میزان رنگدانه می باشد و کار این رنگدانه محافظت از پوست در برابر نور آفتاب می باشد.

عوامل موثر در تغییر رنگ پوست

بیماری های مختلفی وجود دارند که می توانند تعداد سلول های رنگدانه ساز را زیاد کنند. بنابراین پوست می تواند تیره تر باشد و یا اینکه سلول ها را برای تولید رنگ بیشتر تحریک کند و این در واقع سلول ها را از بین می برد، در نتیجه پوست بی رنگ می شود.

در واقع سلول های ملانوسیت نقششان در این موارد که اشاره کردیم بارز است.

به علاوه عوامل محیطی و ژنتیکی در ایجاد این علائم می توانند نقش داشته باشند.


Fatal error: Uncaught wfWAFStorageFileException: Unable to verify temporary file contents for atomic writing. in /home3/amiricli/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php:52 Stack trace: #0 /home3/amiricli/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php(659): wfWAFStorageFile::atomicFilePutContents('/home/amiricli/...', '<?php exit('Acc...') #1 [internal function]: wfWAFStorageFile->saveConfig('livewaf') #2 {main} thrown in /home3/amiricli/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 52