لک های پوستی و علل آن
28 اکتبر, 2019
عوامل محیطی برای لکه های اکتسابی
29 اکتبر, 2019
نمایش همه

خال های پوستی و نکات مهم

پرسش و پاسخ درمورد خال های پوستی

مراجعه کننده اول

آقایی گفته اند که سال هاست یک خال قهوه ای رنگ کوچک پشت شان وجود دارد و می خواهند مطمئن شوند که در آینده برایشان مشکلی پیش نمی آید.

پاسخ جناب دکتر

هیچ مشکلی ندارد.

مراجعه کننده دوم

آقایی 60 ساله که خال هایی در ناحیه شکم و پشتشان وجود دارد که به تازگی ایجاد شده است که به رنگ قهوه ای تیره می باشد و به مرور بزرگ می شود.

پاسخ جناب دکتر

ممکن است فردی در پوستش که در گذشته مشکلی نداشته است، تغیراتی را مشاهده کند. این تغییرات یا به صورت یک لکه است یا لکه های طبیعی اند که متناسب با سن به وجود آمده اند. زیرا سن که بالا می رود این لکه های پوستی به طبع ایجاد می شوند.

ولی اگر حالت برجستگی داشت که قبلا وجود نداشته در این لحظه مشورت با یک پزشک می تواند اطمینان دهد.

مراجعه کننده سوم

خانمی دارای خال گوشتی قهوه ای است که روی آن جوش می زند و خونریزی می کند.

پاسخ جناب دکتر

یکی از حالت های سرطان پوست حالت زخمی شدن می باشد. اما ممکن است بغل یک خال جوش بزند، که برای افراد جوان ممکن است فولیکول مویی باشد.

بنابراین خود یک خال طبیعی که کنارش جوش بزند یا التهاب داشته باشد معمولا نگرانی ندارد.

مراجعه کننده چهارم

خانمی در مورد علت خارش خال پرسیده اند.

پاسخ جناب دکتر

یک خال ممکنه ملتهب شود، گرچه معمولا یک متخصص با شک به این خال نگاه می کند تا به اطمینان برسد. که معمولا این التهاب خارش را به همراه خواهند داشت.

مراجعه کننده پنجم

خانمی 20 ساله در قسمت صورت و گردنشان خال هایی سیاه و ریز نمایان شده و رفته رفته بزرگ تر می شوند و در طی مراجعه به دکتری گفته است که در اثر عصبانیت و استرس این خال ها ایجاد می شوند.

پاسخ جناب دکتر

به هر حال استرس برای همه چیز مضر است، ولی خال ارتباط معنی داری با استرس و عصبانیت ندارد.

مراجعه کننده ششم

یکی از مراجعین به دلیل ترس پسرشان از دکتر می خواهند خودشان عمل برداشت خال را انجام دهند، پرسیده اند آیا مشکلی به وجود می آید؟

پاسخ جناب دکتر

بله، به شدت کار خطرناکی است.

 

آیا ممکن است با افزایش سن، برداشتن خال باعث بدخیمی شود؟

هیچ ارتباطی بین برداشتن خال و بدخیم شدن آن وجود ندارد.

اگر زمانی مشاهده شود که خالی برداشته شده که بدخیم بوده است، در واقع بدخیمی بوده که اشتباها خال تصور شده است. بنابراین برداشتن آن ارتباطی به بدخیمی ندارد.

آیا برداشتن خال غیر از متخصصین پوست و مو کار فرد دیگری می تواند باشد؟

متاسفانه این مشکلی است که در زمینه بهداشت و درمان بیماری پوست و مو در کشور وجود دارد. این مشکل متاسفانه توسط تبلیغات گمراه کننده بسیار زیاد، آگاهی بسیار کم و عدم اطلاع رسانی درست وجود دارد.

در واقع خال یکی از چالش های جدی رشته تخصصی ماست، توصیه من برای کسانی که می خواهند اطمینان پیدا کنند و زمانی که نگران و مشکوک می شوند و می خواهند خیالشان راحت شود، حتما با یک متخصص پوست مشورت کنند.

خال های قرمز

این ها رگ خونی اند و خال محسوب نمی شوند. مراجعین این بیماری بسیار نگران هستند که این بیشتر وابسته به سن هست و در پوست های سفید بیشتر نمایان می شود. اگر کسی از نظر ظاهر برایش مهم باشد باید مراجعه کند.

فردی که در گذشته زمینه پوستیه سالمی داشته که قبلا چیزی روی آن وجود نداشته، سپس ضایعه ای برجسته شده یا تغییراتی را مشاهده می کنند، متخصص پوست می تواند به این افراد آرامش دهد.

ولی اگر فردی سال ها خالی داشته است که تغییرات قابل توجهی از قبیل تغییر رنگ، شکل و سایز نداشته است، به هیچ وجه نگران نباشند.

برداشتن خال هیچ ضرری ندارد، به شرطی که درست برداشته شود.

خال ضایعه ای است که معمولا به وفوور بر روی بدن انسان ها دیده می شود. اکثریت شان خوش خیم و بی خطر هستند.

موثر ترین عامل زیان رساننده برای خال، نور آفتاب می باشد.

نور آفتاب و سولاریوم به دلیل داشتن نور ماوراءبنفش برای افرادی که خال های متعدد بسیاری دارند، می توانند خال ها را به سمت بدخیم شدن هدایت کنند.

 


Fatal error: Uncaught wfWAFStorageFileException: Unable to verify temporary file contents for atomic writing. in /home3/amiricli/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php:52 Stack trace: #0 /home3/amiricli/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php(659): wfWAFStorageFile::atomicFilePutContents('/home/amiricli/...', '<?php exit('Acc...') #1 [internal function]: wfWAFStorageFile->saveConfig('livewaf') #2 {main} thrown in /home3/amiricli/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 52